موسيقی اسلامی به روايت مسلمانان


“ يوسف بي تارنسكين ” آهنگساز برجسته هلندي از سوي بخش موسيقي انستيتو موسيقي هلند ماموريت يافته است تا روايات اسلامي را به زبان موسيقي بازگو كند. 
در اين پروژه‌ي بزرگ موسيقي، كه زمان آن 2 سال پيش بيني شده 12 تن از بزرگترين موزيسين هاي ايراني ، مصري و اندونزيايي حضور خواهند داشت.
تارنسيكن پس از مدتها پژوهش و بررسي از مصر 4 آهنگساز به نام هاي شكري ، محمد پاشا ، علي عثمان و احمد حنوي را براي اين پر.ژه بزرگ در نظر گرفته است.
وي كه اوايل اين هفته، وارد ايران شده قرار است كه با همكاري امور بين الملل مركز موسيقي و خانه موسيقي با تني چند از موسيقيدانان ايراني ديدار و گفت‌وگو كند كه تا لحظه مخابره اين خبر حضور فرهاد فخرالديني ، كامبيز روشن روان و عليرضا مشايخي براي مذاكره با تارنسيكن قطعي شده است .
تارنسيكن  ياد آور شد كه انتخاب 4 موزيسين براي حضور در پروژه مويسقيايي روايات اسلامي پس از بحث و مذاكره ميسر خواهد شد.
وي افزود : از آنجايي كه اين اثر اركسترال و به سبك مدرن خواهد بود، طبيعي است از آهنگسازاني دعوت به كار كنيم كه در اين حوزه، آثار قابل توجهي را خلق كرده باشند.
عضو انستتو موسيقي هلند گفت : ما اين اثر را از روي روايات مشترك اسلامي اجرا خواهيم كرد و اين اجرا به صورت كنسرت بزرگي خواهد بود كه با همكاري 12 موسيقيدان اسلامي در هلند برگزار مي شود.
وي با اشاره به نقش محدود مذهب در زندگي اروپاييان ياد آور شد : وقتي در كشوري اسلامي صداي خوش مناجات و اذان از مساجد پخش مي‌شود اعتقاد و احساس خاصي به من دست مي‌دهد از اين رو باور دارم كه اين اثر مشترك آهنگسازان ايراني ، مصري و اندونزيايي يكي از شاهكار‌هاي جاويدان هنر خواهد بود.

 

برگرفته از سايت ايران فلامنکو

1383/4/15

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
ghazal

سلام..... وبلاگ قشنگی داريد.....خوشحالم که اينجا هستم.....موفق باشی عزيزم