شبى فراموش نشدنى در برلين با پاكو د لوسيا،

خبر

نوآور بزرگ موسيقى فلامنكو

 

پاكو د لوسيا، ستاره و استاد بى چون و چراى گيتار فلامنكود در جهان كه در سالهاى اخير چه از لحاظ اجراى كنسرت و چه از لحاظ ضبط آلبومهاى جديد، در صحنه نسبتا كم پيدا بوده. او اما در سه شنبه گذشته در شهر برلين، شبى فراموش نشدنى به دوستدارانش و عاشقان موسيقى فلامنكو هديه كرد ( گزارشي از اقاي شهرام احدي - صداي المان )  
پاكو د لوسيا، ستاره و استاد بى چون و چراى گيتار فلامنكود در جهان كه در سالهاى اخير چه از لحاظ اجراى كنسرت و چه از لحاظ ضبط آلبومهاى جديد، در صحنه نسبتا كم پيدا بوده. او اما در سه شنبه گذشته در شهر برلين، شبى فراموش نشدنى به دوستدارانش و عاشقان موسيقى فلامنكو هديه كرد و با چمدانى پر از قطعات قديمى و همچنين ساخته هاى جديد از آخرين آلبومش به اسم Costias Buenas به معنى راه هاى خوب، روى صحنه رفت.

اين اولين آلبومى است كه پاكو د لوسيا در طى چهار سال گذشته عرضه كرده. بخش اعظم كنسرت اين نوازنده شهير در برلين اختصاص داشت به اجراى قطعات اين آلبوم جديد كه پاكو د لوسيا در آن بار ديگر به ريشه هاى فلامنكوى سنتى بازگشته. او معتقد است كه يك نوازنده بايد بطور دائما در تلاش باشد كه شنونده را تحت تاثير قرار دهد و كارى كند كه فرياد Olé بر زبان او جارى شود.

در هر حال در شب كنسرت پاكو د لوسيا در برلين، صدها فرياد Olé به گوش ميرسيد. آخرين آلبوم او حاوى قطعه اى است به اسم آنتونيا كه آن را به دختر كوچكش هديه كرده و فريادهاى Olé هم كه در اين قطعه شنيده ميشود، صداى دختر اوست.

اين سخن كه هيچ نوازنده ديگرى به اندازه پاكو د لوسيا نتوانسته در نقش گيتار را در موسيقى فلامنكو دگرگون كند، به هيچ وجه مبالغه آميز نيست. او در طى چهل سال فعاليت هنريش موفق شده، موسيقى فلامنكو و نواى گيتار اسپانيائى را در سراسر جهان به شهرت برساند و همچنين الهام بخش و تاثير گذار چندين نسل از نوازندگان جوان گيتار فلامنكو باشد.

البته نه تنها نوازندگان گيتار فلامنكو در خود اسپانيا و در سراسر جهان از پاكو د لوسيا تاثير گرفته اند، بلكه نوازنده ها و موزيسينهاى ديگر سبكهاى موسيقى هم از طريق او، مجذوب و شيفته موسيقى فلامنكو شده اند.

اين نوازنده ۵۶ ساله كه اسم واقعيش، فرانسيسكو سانچز گومز است، در شهر Algeciras واقع در منطقه اندلس در جنوب اسپانيا به دنيا آمد و بايد گفت كه نوآور بزرگ موسيقى فلامنكو محسوب ميشود

پاكو د لوسيا همواره در جستجو و در تلاش كشف افقهاى تازه بوده و در اين راه، هم پيوند موسيقى فلامنكو با ريتمهاى موسيقى برزيل را تجربه كرده و هم تلفيق فلامنكو با موسيقى Jazz را. همكارى و همنوازى او با دو گيتاريست صاحبنام موسيقى جاز، John McLaughlin و Al DiMeola باعث شد كه پاكو د دلوسيا در بين عموم به شهرت برسه و ارائه آلبوم Friday night in San Francisco كه با همكارى اين دو نوازنده شكل گرفت، سبب شد كه اسم پاكو د لوسيا در ذهن علاقمندان به موسيقى Jazz و راك هم نقش ببندد.

پاكو د لوسيا امروز، به عنوان هنرمندى چيره دست و خلاق توانسته، موسيقى فلامنكو و موسيقى گيتار كلاسيك قرن بيستم را تحت تاثير قرار دهد و اين مسئله را مديون دو چيز است: يكى پدرش كه گيتاريست متوسط محسوب ميشد و در همان وقت، به استعداد شگفت انگيز پسرش پى برد و ديگرى به جديت و پشتكار خودش.

پاكو د لوسيا پنج ساله بود كه پدرش اولين گيتار را به او هديه داد. خودش هم به او نوازندگى گيتار را آموخت و پاكو را به دنياى فلامنكو وارد كرد. پاكو د لوسيا در همان دوران كودكى روزى ده ساعت تمرين ميكرد و جاى تعجب نيست كه اولين كنسرتش را در سن يازده سالگى اجرا كرد و در دوران نوجوانى هم با يك گروه فلامنكو كنسرتهاى متعددى در آمريكا برگزار كرد. 

در سال ۱۹۷۳ و در سن ۲۶ سالگى بود كه پاكو د لوسيا به شهرتى جهانى دست يافت و عاشقان موسيقى در سراسر دنيا با استعداد و نواى بى نظير گيتارش آشنا شدند. عشق پاكو د لوسيا فلامنكوست، زبان پاكو د لوسيا فلامكنوست و در يك كلام، خود پاكو د لوسيا فلامنكوست

/ 0 نظر / 16 بازدید